Operacje robotowe

Operacje robotowe

Robot da Vinci

Zaprojektowany przez amerykańskich inżynierów system robotowy da Vinci, zrewolucjonizował prowadzenie najbardziej precyzyjnych operacji chirurgicznych.

System ten umożliwia operowanie w trudno dostępnych miejscach ciała, wykonując polecenia chirurga w absolutnie dokładny sposób. Chirurgia raka prostaty jest jednym z głównych zastosowań tego systemu, ale znajduje on także swoje miejsce w leczeniu innych schorzeń urologicznych, takich jak: guzy nadnerczy, nerek i pęcherza moczowego.


Korzyści dla pacjenta:

  • Lepsza widoczność, dzięki obrazowi 3D;
  • Lepsza dostepnosc dla operatora do miejsc operowanych;
  • Dokładnie uwidacznia naczynia krwionośne oraz struktury nerwowe, zmniejszajac ryzyko ich uszkodzenia;
  • Większa precyzja zabiegu, dzięki narzędziom operacyjnym wyposażonym w technologię EndoWrist symulującym pełny zakres ruchów ludzkiej ręki;
  • Dodatkowo narzędzie są bardziej stabilne, co chroni chorego przed nieprzewidywalnym uszkodzeniem innych narządów w czasie zabiegu;
  • Zwiększa efektywność pracy operatora;
  • Zmniejszę ilość powikłań;
  • Skraca pobyt w szpitalu;
  • Zmniejsza utratę krwi w trakcie zabiegu.

Dlaczego da Vinci?

Najwyższym etapem w rozwoju operacyjnych technik małoinwazyjnych jest zastosowanie w medycynie systemu robotowego da Vinci – to dołączenie do laparoskopii, wysokiej technologii umożliwiającej precyzyjne, liczone w milimetrach ruchy narzędzi oraz całkowite wyeliminowanie drżenia dłoni chirurga.

System ten jest szczególnie użyteczny podczas precyzyjnego preparowania tkanek z intencją zaoszczędzenia kluczowych struktur, tak jak w przypadku usuwania raka prostaty, odpowiedzialnych za zachowaniu dobrego trzymania moczu raz wzwodów prącia. Zastosowanie robota da Vinci zmniejsza ograniczenia związane z tradycyjnymi metodami leczenia.

To technika pozwalająca na niespotykaną dotąd precyzję. Zabiegi robotowe są przeprowadzane specjalnie zaprojektowanymi narzędziami, które charakteryzują się mniejszymi rozmiarami niż te używane tradycyjne. Zaawansowana technologia umożliwia niespotykaną wizualizację obrazu jamy brzusznej umożliwiając operatorowi lepszą orientację w polu operacyjnym.

Technologia robotyczna w medycynie umożliwia przeprowadzenie prostatektomii radykalnej i innych zabiegów w najmniej inwazyjny sposób spośród obecnych metod leczenia.


Doświadczenie

Około 2500 operacji radykalnego usunięcia raka prostaty metodami minimalnie inwazyjnymi świadczy o niezwykłym doświadczeniu i dojrzałości, a ponadto współpraca z ekspertami w zakresie onkologii, radioterapii i medycyny wewnętrznej oraz rehabilitacji pozwala zaoferować optymalne leczenie dobrane indywidualnie do pacjenta z rakiem urologicznym od samego początku, zapewniając w ten sposób najlepszy z możliwych wyników leczenia onkologicznego oraz redukując do maksimum ryzyko powikłań.

Warto też zaznaczyć, że pierwszą w Polsce laparoskopową radykalną prostatektomie wykonał nasz zespół juz w 1999 roku co było pierwszą taką operacją w Polsce, a pierwszą w regionie prostatektomię robotową da Vinci właśnie w Szpitalu Świętego Łukasza w Bydgoszczy. W ciągu ostatnich 20 lat doskonalenia techniki zespół przeprowadził kilka tysięcy różnych rodzajów zabiegów laparoskopowych specjalizując się szczególnie w laparoskopowej radykalnej prostatektomii.


Na zdjęciu od lewej: lek. med. Bartosz Brzoszczyk; dr n. med. Sławomir Listopadzki; lek. med. Jacek Szyperski; dr hab. n. med. Piotr Jarzemski, prof. UMK; lek. med. Paweł Szyperski; lek. med. Marcin Jarzemski